1. izraža, da govorec občuti žalost, obžaluje kajAh, kako mi je hudo! »Ah, vse skupaj je ena sama nesreča,« je nazadnje potožil stric. Ah, ko bi le lahko vrnili čas nazaj in ne bi storili te napake!
1.1. izraža, da govorec občuti nezadovoljstvo, negoduje, navadno očitajočeAh, ali sem te tako učila? Ah, moški, moški, pravi mati v svoje lonce na štedilniku.
2. izraža, da govorec želi ublažiti pomen izrečenegaAh, porečete, še ena novotarija z druge strani luže. Ah, to ni bil hud spor, le izmenjava različnih misli.
3. izraža, da govorec občuti umirjeno veselje, radostAh, kako sem vesel, da te spet vidim! Ah, kakšna radost! Ukvarjati se z umetnostjo!
3.1. izraža, da govorec občuti vznesenostRomi so peli srbske pesmi, orientalska čutnost in slovanska žalost, ah, slovanska duša! Pred hiško terasa z ležalniki, do plaže pa le nekaj korakov po mehkem belem pesku. Ah, tropski raj!
3.2. izraža, da govorec občuti nostalgijoAh, kako je sijalo sonce, kako so cvetele moje rože! Dolgo je že od tega. Ah, kje so tisti časi ...
3.3. izraža, da govorec občuti hrepenenje po tem, kar je vsebina naslednjega stavkaZadnje tedne marca smo pogosto pomislili: ah, ko bi sedaj končno posijalo pomladansko sonce! Ah, ko bi še mene tako čakal, medtem ko bi zapravljala po trgovinah!
4. izraža, da se govorec nenadoma česa domisli, spozna kaj»Ah, na to pa nisem mislila,« pravi smeje se. Ah, skoraj sem pozabila, da so te dali v moj razred.
5. kot členek uporablja se, ko govorec poudarja svojo izjavoAh, prosim, pustite naju noter. Nikomur ne bova v nadlego. Ah, ne da se mi več razlagati. Ah, dajte no, saj znam brati.
5.1. kot členek uporablja se, ko govorec poudarja svoje pritrjevanje ali zanikovanjeStrinjal se je z mano: »Ah da. Prav imaš, da.« Odlično govorite slovensko! Ah ne, ne, se še učim. Tekmovalnost? Ah, kje pa. Nisem tekmovalna.
☞ biti oh in sploh
- biti oh in ah
- biti ah in oh
- STRNJENI PRIKAZ: biti oh in sploh | biti oh in ah | biti ah in oh
☞ oh in sploh
- oh in ah
- ah in oh
- ah in sploh
- STRNJENI PRIKAZ: oh in sploh | oh in ah | ah in oh
2. poudarja visoko stopnjo lastnostiZadeva je zanimiva in oh in sploh super.
izraža, da je govorec sprijaznjen z danimi okoliščinami; izraža, da se govorec nenadoma česa domisli, spozna kajAmpak kaj naj s temle gipsom? Okorna sem kot želva. Pa še brez službe sem. Ah ja, življenje je včasih čisto po nepotrebnem zakomplicirano. »Ali se ne spomnite, da ste bili ranjeni?« »Ja, samo to, da sem se peljal z motorjem, ah ja, neki moški so me gledali, kako letim.«
1. izraža, da govorec občuti žalost, obžaluje kajAh, kako mi je hudo!
1.1. izraža, da govorec občuti nezadovoljstvo, negoduje, navadno očitajočeAh, ali sem te tako učila?
2. izraža, da govorec želi ublažiti pomen izrečenegaAh, porečete, še ena novotarija z druge strani luže.
3. izraža, da govorec občuti umirjeno veselje, radostAh, kako sem vesel, da te spet vidim!
3.1. izraža, da govorec občuti vznesenostRomi so peli srbske pesmi, orientalska čutnost in slovanska žalost, ah, slovanska duša!
3.2. izraža, da govorec občuti nostalgijoAh, kako je sijalo sonce, kako so cvetele moje rože! Dolgo je že od tega.
3.3. izraža, da govorec občuti hrepenenje po tem, kar je vsebina naslednjega stavkaZadnje tedne marca smo pogosto pomislili: ah, ko bi sedaj končno posijalo pomladansko sonce!
4. izraža, da se govorec nenadoma česa domisli, spozna kaj»Ah, na to pa nisem mislila,« pravi smeje se.
5. kot členek uporablja se, ko govorec poudarja svojo izjavoAh, prosim, pustite naju noter. Nikomur ne bova v nadlego.
5.1. kot členek uporablja se, ko govorec poudarja svoje pritrjevanje ali zanikovanjeStrinjal se je z mano: »Ah da. Prav imaš, da.«
☞ biti oh in sploh
- biti oh in ah
- biti ah in oh
- STRNJENI PRIKAZ: biti oh in sploh | biti oh in ah | biti ah in oh
☞ oh in sploh
- oh in ah
- ah in oh
- ah in sploh
- STRNJENI PRIKAZ: oh in sploh | oh in ah | ah in oh
2. poudarja visoko stopnjo lastnosti
izraža, da je govorec sprijaznjen z danimi okoliščinami; izraža, da se govorec nenadoma česa domisli, spozna kaj