Ta stran uporablja piškotke zato, da lahko razločujemo med uporabniki, štejemo njihovo število in tako izboljšujemo delovanje strani. Uporabljamo tudi piškotke partnerjev Google Analytics, ki analizirajo vaše vedenje na spletnih straneh. Več o posameznih piškotkih si lahko  preberete tu.  Če ne dovolite uporabe piškotkov za izboljšanje portala Fran, kliknite sem.

Zadetki iskanja

Pravopis
Jeseníce1 -íc ž mn., zem. i. (í ȋ) na ~ah
jeseníški -a -o (ȋ)
Jeseníčan -a m, preb. i. (ȋ)
Jeseníčanka -e ž, preb. i. (ȋ)
Pravopis
Jeseníce2 -íc ž mn., zem. i. (í ȋ) |na Dolenjskem|: v in na ~ah
jeseníški -a -o (ȋ)
Jeseníčan -a in Jeseníčar -ja m, druga oblika z -em preb. i. (ȋ; ȋ)
Jeseníčanka -e ž, preb. i. (ȋ)
Celotno geslo Pohlin
jesenice [jeseníce] množinski samostalnik ženskega spola

senik

PRIMERJAJ: senice

Jezikovna
Kdaj povedkovo določilo določa obliko nepolnopomenskega glagola »biti« v povedku: »Naslednja postaja so Jesenice«

Kakšna so pravila glede razmerij med stavčnimi členi (ujemanje med povedkom in osebkom itd.) v stavkih tipa "sam. BZ biti sam. BZ"? V nekaterih stavkih obliko nepolnopomenskega glagola biti določa povedkovo določilo. Ali obstaja splošno pravilo, kdaj do tega pride, torej kdaj povedkovo določilo "prevlada" nad osebkom pri določanju slovničnih kategorij nepolnopomenskega glagola biti v povedku? Primeri stavkov: Naslednja postaja so Jesenice. Ta par sta naša znanca. Ta kip sta Rodinova ljubimca.Mostar je bil/bilo lepo mesto.

Jezikovna
Velika začetnica: kako pišemo »zmaji« (SŽ Olimpija), »železarji« (SIJ Acroni Jesenice), »orli« ...

Ali se – po analogiji z Risi, Avseniki ..., ki ste jih že obravnavali v Jezikovni svetovalnici – tudi Zmaji in Železarji (člani hokejskih klubov) itd. pišejo z veliko začetnico (Npr. Na Jesenicah so zmagali Železarji.)? Kako pa je z orli (smučarskimi skakalci)?

Število zadetkov: 5