Ta stran uporablja piškotke zato, da lahko razločujemo med uporabniki, štejemo njihovo število in tako izboljšujemo delovanje strani. Uporabljamo tudi piškotke partnerjev Google Analytics, ki analizirajo vaše vedenje na spletnih straneh. Več o posameznih piškotkih si lahko  preberete tu.  Če ne dovolite uporabe piškotkov za izboljšanje portala Fran, kliknite sem.

Zadetki iskanja

oródnik oródnika samostalnik moškega spola [oródnik]
    iz jezikoslovja sklon, po katerem se sprašujemo z vprašalnico s kom ali čim
ETIMOLOGIJA: po zgledu nem. Instrumental, nlat. instrumentalis (iz lat. instrūmentum ‛orodje’) iz orodje - več ...
SSKJ²
oródnik -a m (ọ̑)
jezikosl. šesti sklon: končnica orodnika
Pravopis
oródnik -a m (ọ̑) jezikosl. |instrumental|
Celotno geslo Sinonimni
oródnik -a m
GLEJ ŠE: sklon
Celotno geslo Etimološki
orọ̑dnik – glej ȋnstrumental, orọ̑dje
Pleteršnik
orǫ̑dnik, m. 1) = orodar, der Werkzeugverfertiger, C.; — 2) der Geräthkasten, Cig.; — 3) der Instrumental (gramm.), Jan.
Jezikovna
Orodnik priimkov na -ov ali -ev

Zanima me, katera je pravilna orodniška oblika priimkov, kot sta Brežnjev in Hruščov. Na strani Govorni pomočnik piše, da imajo takšni priimki »v 6. sklonu samostalniško končnico -om, ne pridevniške -im«. Ko sem raziskovala to vprašanje, sem našla članek Kako sklanjamo priimek »Tjukajev«?, vendar ni nič govora o orodniku. V ePravopisu pa sem našla priimek Stroganov in orodnik naj bi bil s Stroganovim. Kako je torej s temi priimki na -ov ali -ev?

Jezikovna
Samostalnik »mačo« – orodnik in svojilni pridevnik

Zanima me, od kod pri sklanjanju besede mačo pride odklon od norme pri orodniku edine in tvorjenju svojilnega pridevnika, saj SP navaja orodnik z mačom, svojilni pridevnik pa mačov, glede na normo pa bi morala biti v tem primeru končnica -em oziroma -ev, kot kažejo na primer Boccaccio - z Boccacciem, Boccacciev; pončo - s pončem, gavčo - z gavčem, gavčev ...

Število zadetkov: 8