Ta stran uporablja piškotke zato, da lahko razločujemo med uporabniki, štejemo njihovo število in tako izboljšujemo delovanje strani. Uporabljamo tudi piškotke partnerjev Google Analytics, ki analizirajo vaše vedenje na spletnih straneh. Več o posameznih piškotkih si lahko preberete tu. Če ne dovolite uporabe piškotkov za izboljšanje portala Fran, kliknite sem.
Problemski sklop obsega 54 samostalnikov, ki so bodisi enakozvočni z lastnimi imeni (newton, Celzij), obravnavanimi v drugih problemskih sklopih ePravopisa (Newton), bodisi gre za podomačene različice teh enot (njuton).
Vse iztočnične oblike so v različnih skladenjskih položajih prikazane v ponazarjalnem gradivu.
Čeprav SP 2001 uporabnika dosledno usmerja k podomačenemu zapisu, je pregled rabe pri nekaterih merskih enotah pokazal razmeroma pogosto zastopanost mednarodnih oz. nepodomačenih zapisov (ohm, newton, mach) predvsem v strokovnih oz. znanstvenih besedilih, na kar je v slovarju tudi opozorjeno s pojasnilom »v strokovnih besedilih največkrat nepodomačeno«. Obe obliki – podomačena in mednarodna – sta predstavljeni v istem slovarskem sestavku, njuno normativno vrednost nakazujemo z dvojničnima oznakama »in« oz. »tudi«.
V ePravopisu sta uporabniku prijaznejša dosledno navajanje ponazarjalnega gradiva z izpisanimi zahtevnejšimi oblikami in navajanje sklonskih oblik v vseh številih. Dopolnitev s paradigmami prinaša sistemske možnosti pregibanja. Uresničitev vseh oblik ni preverjena po gradivu, saj elektronsko korpusno gradivo, ki sicer dovoljuje statistične analize gradiva, ne omogoča razlikovanja homonimnih sklonskih oblik. Izreka imena je v celoti izpisana v samostojnem slovarskem razdelku, in sicer ne le v imenovalniku, temveč tudi v rodilniku, če pa zahteva iztočnica tudi podatek o izgovoru v orodniku, je celotna paradigma predstavljena v posebnem slovarskem razdelku, imenovanem izgovorno gnezdo.
Slovar.
Pravopisna pravila: Prevzete besede in besedne zveze.
Fran 7.0, 26. oktobra 2019.
amper
angstrem tudi ångström
bar
becquerel in bekerel
bel
bofor
celzij
Celzij (stopinja Celzija)
coulomb in kulon
curie in kiri
decibel
džul
fahrenheit
Fahrenheit (stopinja Fahrenheita)
farad
gauss in gaus
grad
gray
henry in henri
hertz in herc
joule in džul
kalorija
kandela in candela
karat
katal
kelvin
kilogram
kilohertz in kiloherc
kilovolt
kvadraten (kvadratni meter)
liter
luks in lux
lumen
mach in mah
maligan
maxwell
meter
mikron
miliamper
milibar
mol
newton in njuten
ohm in om
pascal in paskal
radian
siemens in simens
sievert in sivert
tesla
tona (brutoregistrska tona)
vat in watt
vatsekunda
volt
voltamper
weber in veber