Ta stran uporablja piškotke zato, da lahko razločujemo med uporabniki, štejemo njihovo število in tako izboljšujemo delovanje strani. Uporabljamo tudi piškotke partnerjev Google Analytics, ki analizirajo vaše vedenje na spletnih straneh. Več o posameznih piškotkih si lahko  preberete tu.  Če ne dovolite uporabe piškotkov za izboljšanje portala Fran, kliknite sem.

Zadetki iskanja

Slovar slovenskega knjižnega jezika²

SSKJ²
racionálen -lna -o prid., racionálnejši (ȃknjiž.
1. ki temelji na razumu, razumski: racionalne metode, odločitve; racionalno razlaganje sveta; racionalen in emocionalen / kritik ne uporablja racionalnega jezika / racionalno izbiranje poklica premišljeno
2. ki zaradi skladnosti z razumom omogoča najugodnejše ali še sprejemljivo razmerje med delom, porabo in učinkom, koristjo: racionalna organizacija gospodarstva / kopanje rude v tem premogovniku ni več racionalno
♦ 
mat. racionalno število število, ki se da izraziti v obliki ulomka, v katerem sta števec in imenovalec celi števili
    racionálno prisl.:
    racionalno obdelana zemlja

ePravopis – Slovenski pravopis

Celotno geslo ePravopis
Konfucijev
Podatki v ePravopisu do potrditve Pravopisa 8.0 nimajo normativne veljave.
Predlog
Konfucijeva Konfucijevo pridevnik
IZGOVOR: [konfúcijeu̯], ženski spol [konfúcijeva], srednji spol [konfúcijevo]
ZVEZE: Konfucijeva nagrada za mir

Slovenski pravopis

Pravopis
racionálen -lna -o [ijo]; -ejši -a -e (ȃ; ȃ) ~a razlaga razumska; ~o izbiranje poklica premišljeno; ~o trošenje denarja gospodarno
racionálni -a -o [ijo] (ȃ) mat. ~o število
racionálnost -i [ijo] ž, pojm. (ȃ)

Sinonimni slovar slovenskega jezika

Celotno geslo Sinonimni
racionálen -lna -o prid.
GLEJ SINONIM: gospodaren, razumen

Slovar slovenskih frazemov

Slovenski etimološki slovar³

Celotno geslo Etimološki
ȉracionȃlen -lna prid.
Celotno geslo Etimološki
racionȃlen -lna prid.
Celotno geslo Etimološki
racionalȋst – glej racionȃlen
Celotno geslo Etimološki
racionalizȋrati – glej racionȃlen
Celotno geslo Etimološki
račȗn -a m
Celotno geslo Etimološki
rása -e ž

Jezikovna svetovalnica

Jezikovna
Pisanje skupaj ali narazen: »pasivno agresiven« ali »pasivnoagresiven«

Zanima me, kakšen je pravilen zapis zveze pasivno agresiven (pasivno agresiven odziv; Do njega se je vedla zelo pasivno agresivno; Celo popoldne je bil pasivno agresiven): z vezajem (pasivno-agresiven), skupaj (pasivnoagresiven) ali narazen (pasivno agresiven)?

Sam bi rekel, da zapis z vezajem ni ustrezen, saj ne gre za odziv, ki je pasiven in agresiven, vendar odziv, ki je agresiven na pasiven način. Se potem piše narazen (bil je agresiven, a nikoli aktivno, le pasivno > bil je pasivno agresiven)? Ali pa gre pridevnik izpeljevati iz zveze pasivna agresija in gre potem za enak primer kot literarnozgodovinski?

Še en primer so tipi delovanja pri Webru, ki med drugim govori o "smotrno racionalnem" in "vrednotno racionalnem" delovanju. Kateri zapis je ustrezen v tem primeru? V zvezi s tem se govori o smotrni racionalnosti in vrednotni racionalnosti: mar lahko iz zveze smotrna racionalnost tvorimo pridevnik smotrnoracionalni (glede na to, da je beseda racionalnost sama izpeljana iz racionalen oz. bi bil pridevnik iz racionalnost prej racionalnostni)? Tu poleg omenjenih treh potencialnih možnosti (vezaj, skupaj, narazen) vidim še eno, in sicer kot zvezo dveh pridevnikov: smotrnega racionalnega delovanja. Zdi se mi, da je včasih težko presoditi, ali je smiselno tako zvezo izpeljevati iz samostalniške zveze.

Kateri so kriteriji, s katerimi lahko take zveze preverjamo? Vprašanje s kako, pretvorba v prislovno zvezo, zamenljivost (vrstnega reda) sestavin itd.? Kadar gre za deležnik, gre najbrž vedno za zvezo prislova in pridevnika, ki se piše narazen: ročno izdelati > ročno izdelan/izdelan ročno (tega ne bomo izpeljevali iz ročna izdelava).

Jezikovna
Stopnjevanje pridevnikov: opisno ali z obrazilom?

V rabi pogosto opažam zveze čim bolj natančen, čim bolj zanesljiv, čeprav se pridevnika po SP stopnjujeta obrazilno. Je v zvezi s čim sprejemljivo tudi opisno stopnjevanje?

Število zadetkov: 13