Ta stran uporablja piškotke zato, da lahko razločujemo med uporabniki, štejemo njihovo število in tako izboljšujemo delovanje strani. Uporabljamo tudi piškotke partnerjev Google Analytics, ki analizirajo vaše vedenje na spletnih straneh. Več o posameznih piškotkih si lahko  preberete tu.  Če ne dovolite uporabe piškotkov za izboljšanje portala Fran, kliknite sem.

Zadetki iskanja

Jezikovna
Ali je beseda »bombon« (oz. »bonbon«) nadomestljiva s »sladkorček«?

Včasih smo slaščico manjše velikosti (bonbon) pisali pač bonbon, kar je prišlo iz francoščine in dobesedno pomeni »dober dober«; zdaj pa po SP 2001 to ni več pravilno, vendar le bombon. Ali nima slovenski jezik svoje besede za to slaščico? Namreč sladkorček.

Pravopis
bajadêra2 -e ž (ȇ) |čokoladni bombon|
SSKJ²
bombon ipd. gl. bonbon ipd.
Pravopis
bombón -a m (ọ̑) lizati ~; mn., snov. vrečka ~ov
Celotno geslo Sinonimni
bombón -a m
industrijsko izdelana drobna slaščica iz sladkorja in dodatkov
SINONIMI:
ekspr. bombonček, ekspr. cuker, ekspr. cukrček, knj.izroč. sladkorček
Celotno geslo Etimološki
bombọ̑nček – glej bombọ̑n
Celotno geslo Etimološki
bomboniȇra – glej bombọ̑n
Celotno geslo Etimološki
bọ̑n -a m
SSKJ²
bonbón in bombón -a m (ọ̑)
industrijsko izdelana drobna slaščica iz sladkorja in dodatkov, sladkorček: lizati bonbone; čokoladni, mentolni, mlečni bonboni; kisli bonboni; otrokom je prinesel vrečko bonbonov; tovarna čokolade in bonbonov
Pravopis
bonbón -a m (ọ̑); gl. bombon
Celotno geslo Etimološki
bonbọ̑n – glej bombọ̑n
Celotno geslo Etimološki
bonbọ̑nček – glej bombọ̑n
Celotno geslo Etimološki
bonboniȇra – glej bombọ̑n
Celotno geslo Etimološki
bontọ̑n -a s
Pravopis
cúker -kra m, snov. (ú) neknj. pog. sladkor; števn., neknj. pog. bombon
Celotno geslo Kostelski
cukerˈcuːkėr -kra m
Jezikovna
Dan GIS v organizaciji Društva mladih geografov Slovenije

Zanima me, kako se pišejo zveze, v katerih je prvi del kratica, vendar ne gre za zloženke (za katere je pravilo v SP). Na primer DMGS-dejavnosti (DMGS - Društvo mladih geografov Slovenije), je to pravilno? Ali brez vezaja? Vem, da je ustreznejša raba dejavnosti DMGS, ampak navajam samo primer, ker me zanima, kakšno je pravilo za takšne zveze.

Kako pravilno zapisati besedno zvezo DMGS GIS dan? Gre za Društvo mladih geografov Slovenije in Geografski informacijski sistem. Zveza mora ostati v takšni obliki, saj gre za ime projekta, kakor so ga izbrali v društvu, zato me zanima, kako ga zapisati v tej obliki. Bi bilo ustrezno DMGS GIS-dan? V smislu, da je DMGS sestavina levega prilastka in zato ni vezaja med DMGS in GIS. Ali bi bil vseeno potreben, torej bi imeli dva vezaja?

Celotno geslo Etimološki
dražẹ̑ -ja m
Jezikovna
Kako je prav: »imbus« ali »inbus«?

Večkrat se srečujem z besedo vijak imbus, ključ imbus, zasledim pa različno napisano enkrat imbus, drugič inbus, torej katera beseda je prava? Imbus vijak ali inbus vijak?

Jezikovna
Kako pišemo predlog z/s v zvezah s predimkom »von«?

Zanima me, kako pišemo predlog s/z v zvezah s predimki (npr. von willenbrandova bolezen). Živeti z/s ...von willenbrandovo boleznijo? Kje v Slovenskem pravopisu najdem odgovor na to vprašanje?

Število zadetkov: 43