Ta stran uporablja piškotke zato, da lahko razločujemo med uporabniki, štejemo njihovo število in tako izboljšujemo delovanje strani. Uporabljamo tudi piškotke partnerjev Google Analytics, ki analizirajo vaše vedenje na spletnih straneh. Več o posameznih piškotkih si lahko  preberete tu.  Če ne dovolite uporabe piškotkov za izboljšanje portala Fran, kliknite sem.

Zadetki iskanja

SSKJ²
apóstrofa -e ž (ọ̑)
lit. ogovor, ogovarjanje neprisotne osebe ali stvari, nagovor: govornikove apostrofe in retorična vprašanja
Celotno geslo Frazemi
kazánje Frazemi s sestavino kazánje:
kazánje s pŕstom na kóga/kàj
SSKJ²
ogovárjanje -a s (ȃ)
glagolnik od ogovarjati: ogovarjanje mimoidočih / ogovarjanje z imenom
Celotno geslo Sinonimni
ogovárjanje -a s
1.
začenjanje pogovorapojmovnik
SINONIMI:
2.
uporabljanje naslova v nagovoru, ogovorupojmovnik
SINONIMI:
Pleteršnik
ogovȃrjanje, n. 1) das Anreden, M.; — 2) die üble Nachrede, die Verleumdung, die Ehrabschneidung, Mur., Cig., Jan., kajk.-Valj. (Rad).
Pravopis
ogovárjati -am nedov. -ajóč, -áje; -an -ana; ogovárjanje (ȃ) koga/kaj ~ mimoidoče; ~ koga z gospod predsednik; ~ nastopajoče z imenom; pokr. ~ sosede opravljati, obrekovati
Jezikovna
Sklanjanje priimkov »Bobek, »Grmek«, »Kozel«

Zanima me predvsem priimek Bobek; glede na to, da se Grmek sklanja Grmeka, me zanima če je možno da se tudi Bobek sklanja Bobeka. Na Štajerskem imetniki priimka Kozel sklanjajo Kozela, ne pa KOZLA; ogovarjanje žene je gospa Kozelova, ne pa gospa Kozlova. Zanima me (ne)pravilnost te sklanjatve in nato morebitna izpeljava priimka Bobek, Bob(e)ka, Bob(e)kova.

Število zadetkov: 7