Ta stran uporablja piškotke zato, da lahko razločujemo med uporabniki, štejemo njihovo število in tako izboljšujemo delovanje strani. Uporabljamo tudi piškotke partnerjev Google Analytics, ki analizirajo vaše vedenje na spletnih straneh. Več o posameznih piškotkih si lahko  preberete tu.  Če ne dovolite uporabe piškotkov za izboljšanje portala Fran, kliknite sem.

Zadetki iskanja

Geologija
Airyjeva hipotéza o izostazíji -e -e -- -- ž
Betonske konst.
Bernoullijeva hipotéza -e -e ž
Betonske konst.
Bernoullijeva predpostávka -e -e ž
Pravo
denárna nevtrálnost -e -i ž
SSKJ²
dokazljív -a -o prid. (ī í)
ki se da dokazati: dokazljiva hipoteza; to dejstvo je dokazljivo; pravilnost te trditve ni znanstveno dokazljiva
SSKJ²
drzovít -a -o prid. (ȋ)
star. drzen: drzovit jezdec; postaja napadalen in drzovit / drzovita vožnja / drzovita hipoteza
Jezikovna
Filozofska, biološka, kulturna in zgodovinska umestitev slovenščine

Kako slovensko govoreči posameznik razmišlja napram ostalim narodom? Kaj so posebnosti, odlike in slabosti slovenščine? Kako star je naš jezik? Iz katerih jezikov se je rodil in pobiral svoje prvine?

  • Predel možganov, ki je aktiven pri imaginarnem rotiranju 3D objekotv je aktiven tudi pri reševanju matematičnih operacij. Igranje 3D tetrisa do neke mere okrepi določen del možganov in posledično nam je "računanje" malo lažje. Dvojina - Predšolski otroci, ki uporabljajo jezik z dvojino, rahlo bolje rešujejo preproste matematične probleme kot njihovi vrstniki iz dvojinsko negovorečih okolij, saj prej razvijejo določene predele možganov. Imamo tudi dvojno zanikanje in šumnike. Kaj še? Iz kje to izhaja? Kaj nam to pove o našem razmišljanju, razvoju in specializaciji možganov?
  • Eskimi izhajajo iz okolja, ki je dosti drugačno od našega in imajo več besed za razne manifestacije snega. Kaj nam slovenščina pove o okolju iz katerega izhajamo?
  • Slišal sem: "Poznavanje in zanimanje za neko temo se odraža v jeziku. Če se dva laika pogovarjata o računalnikih je njun besedni nabor, omejen na par splošnih besed: kišta, ekran, tipkovnica, miška. Dva računalniška rekreativca že uporabljata večji nabor: procesor, RAM, grafična kartica, omrežje,... Besedni nabor strokovnjakov pa je že tako širok da se laik izgubi v njem. Slovenščina naj bi imela samo par besed za "ljubezen". Stara grščina kakšnih 5-10. Sanskrt naj bi imel v svojem naboru več kot 100 besed za vse odtenke in nianse ljubezni." Podobna jezikovna specializacija kot pri eskimih. Le da ta odraža doživljanje notranjega sveta. Za kaj je slovenščina specializirana?
  • Katere besede skovanke imamo katerih bi se lahko bolje zavedali in bili na njih ponosni. Kot naprimer: raz-um, po-men,
  • Bral sem, da naj bi ugotavljali kako učinkovit je nek jezik v podajanju pomena. Za to, da se prenese isti pomen naj bi nemščina okvirno potrebovala 10-30% več znakov oz. besed. Kako redundantna je slovenščina?
  • Slišal sem, da naj bi imela slovenščina stare korenine in, da naj bi v svojem nederju skrivala marsikatero modrost.

Tu in tam sem v času razstresene zasledil zgornje primere. Sedaj me pa zavestno zanima kako vse slovenski jezik posredno in neposredno vpliva name. Na posamezna zgornja vprašanja ni potrebno odgovarjati. Najverjetneje se jih da združiti v enega preprostega - etimologija slovenščine? Služijo samo kot primer kam pes taco moli. Vesel bom kakršnegakoli odgovora. Z veseljem bom prebral daljšo obrazložitev s priloženimi citati ali pa odšel v knjižnico po sledi priporočene literature.

SSKJ²
hevrístičen -čna -o prid. (í)
nanašajoč se na hevristiko: hevristični princip / hipoteza ima hevrističen pomen
 
ped. hevristični razgovor metoda razgovora, ki navaja učence k samostojnemu pridobivanju novih spoznanj
Celotno geslo Etimološki
hipotẹ̑ka -e ž
Celotno geslo Etimološki
hipotẹ́tičen – glej hipotẹ̑za
SSKJ²
hipotéza -e ž (ẹ̑)
nedokazana, zgolj verjetna trditev, domneva: ovreči, postaviti, potrditi hipotezo; dvomljiva, tvegana hipoteza / Kant-Laplaceova hipoteza o nastanku sončnega sistema; delovna hipoteza ki se rabi kot smernica za raziskovanje
Pravopis
hipotéza -e ž (ẹ̑) domneva, podmena: ovreči ~o; dvomljiva ~; delovna ~
Celotno geslo Sinonimni
hipotéza -e ž
nedokazana, zgolj verjetna trditev
SINONIMI:
knj.izroč. podmena, publ. predpostavka, knj.izroč. supozicija
GLEJ ŠE SINONIM: domneva
Pleteršnik
hipotēza, f. poskusna razlaga, domneva, die Hypothese; — tudi = uvet, pogoj.
Botanika
hipotéza kísle rastí -e -- -- ž
SSKJ²
nebuláren -rna -o prid. (ȃ)
astron., v zvezi nebularna hipoteza hipoteza, da je osončje nastalo iz vrteče se meglice:
Geologija
nebulárna hipotéza -e -e ž
Celotno geslo Sprotni
otrokocentrízem samostalnik moškega spola
    1. načelo, pristop, ki v ospredje postavlja otroke, njihovo mnenje, koristi SINONIMI: otrokocentričnost
    2. način vzgoje, pri katerem so starši do otroka pretirano zaščitniški, navadno ob visokih zahtevah, pričakovanjih SINONIMI: otrokocentričnost
Jezikovna
Pisanje krajšanih imen predmetov

Kako pišemo kratice, ki nastanejo iz imen predmetov, npr. slovenski jezik 1 --> SJ 1, torej s presledkom med kratico in številko?

Ali naj bi pisali stično (SJ1), kot ste svetovali že glede zapisa H1 (hipoteza 1) v enem izmed odgovorov?

Geologija
plímska hipotéza -e -e ž
Število zadetkov: 38