Ta stran uporablja piškotke zato, da lahko razločujemo med uporabniki, štejemo njihovo število in tako izboljšujemo delovanje strani. Uporabljamo tudi piškotke partnerjev Google Analytics, ki analizirajo vaše vedenje na spletnih straneh. Več o posameznih piškotkih si lahko preberete tu. Če ne dovolite uporabe piškotkov za izboljšanje portala Fran, kliknite sem.
Problemski sklop obsega 27 iztočnic, ki jih je mogoče razdeliti v tri skupine:
(1) poimenovanja glasbenih zvrsti (blues tudi bluz, bossa nova, hiphop in hip hop, jazz in džez);
(2) poimenovanja glasbenih/izvajalnih načinov (a cappella – akapela, allegro, mezzoforte);
(3) druga glasbena terminološka poimenovanja (pikardijska terca).
V slovarju so tudi glasbeni simboli, ki so navadno uporabljeni na notah za označevanje izvajalnih načinov (f, pp, sf …). Ti niso vključeni v pravopisno kategorijo »Glasbeni izrazi«, obravnavani so kot simboli.
Geslovnik bo dopolnjen tudi s slovenskimi ustreznicami izrazov: glasno – forte; gibko, poskočno …
Slovarska predstavitev glasbenih izrazov, ki so večinoma prevzete besede, kaže na dva tipa prevzemanja:
Pisno podomačene in nepodomačene besede so v slovarju predstavljene v različnih dvojničnih razmerjih, ki so rezultat gradivske analize, npr. pank in punk, hiphop in hip hop, rap in rep, rejv tudi rave, blues tudi bluz. Med njimi je tudi nekaj izrazov (in njihovih dvojnic), ki jih v aktualnih slovarjih knjižnega jezika (SP 2001 in SSKJ) ni mogoče najti, npr. rap in rep, emo.
V ponazarjalnem gradivu so izrazi prikazani v skladenjski rabi, pri čemer je pri vseh iz prve skupine opaženo pogosto pojavljanje v vlogi nepregibnega pridevniškega prilastka, kar postaja izrazna možnost, sprejemljiva tudi za knjižni jezik. Kot variantne možnosti so ob zvezah emo skupina in zgodovina slovenske pank/punk glasbe tako navedene emovska skupina in pankovska/punkovska glasba. V pridevniški rabi se pojavljajo tudi nekateri glasbeni izrazi, ki so izvorno prislovi oz. prislovne zveze, npr. a cappella, allegro, adagio. Zveze:
a capella zasedba
akapela poslastica
allegro stavek
blues kitarist
bossa nova stil
emo skupina
fortissimo dinamika
heavy metal skupina
hiphop glasba
jazz/džez glasbenik
metal skupina
mezzoforte dinamika
pank/punk glasba
pop glasba, pop skupina
ragtime ritem
rap/rep nastop
rejv zabava
soul pevka, soul glasba
staccato ritem
V ePravopisu sta uporabniku prijaznejša dosledno navajanje ponazarjalnega gradiva z izpisanimi zahtevnejšimi oblikami in navajanje sklonskih oblik v vseh številih. Dopolnitev s paradigmami prinaša sistemske možnosti pregibanja. Uresničitev vseh oblik ni preverjena po gradivu, saj elektronsko korpusno gradivo, ki sicer dovoljuje statistične analize gradiva, ne omogoča razlikovanja homonimnih sklonskih oblik. Izreka imena je v celoti izpisana v samostojnem slovarskem razdelku, in sicer ne le v imenovalniku, temveč tudi v rodilniku, če pa zahteva iztočnica tudi podatek o izgovoru v orodniku, je celotna paradigma predstavljena v posebnem slovarskem razdelku, imenovanem izgovorno gnezdo.
Pravopisna pravila: § 82, 83.
Pravopisna pravila: Prevzete besede in besedne zveze.
Fran 11.0, 24. novembra 2023.
a cappella
adagio
akapela
allegro
blues tudi bluz
bossa nova
capriccio
crescendo
emo
fortissimo
heavy metal
hiphop in hip hop
intermezzo
jazz in džez
metal
mezzoforte
opera buffa
pank in punk
pianissimo
pikardijski (pikardijska terca)
pop
ragtime
rap in rep
rejv tudi rave
soul
staccato tudi stakato
šanson